Foto: Freepik.com / peoplecreations
Lādējot auto akumulatoru, vienmēr rodas jautājums, cik ilgs laiks tam ir nepieciešams un kad tas vispār jādara. Ja pēkšņi saskaries ar situāciju, kurā nepieciešams papildus uzlādēt akumulatoru, tas var liecināt par kādu problēmu, un ir svarīgi to saprast laikus. Gan par biežākajiem akumulatora izlādēšanās cēloņiem, gan to, cik ilgi jālādē akumulators, uzzināsi šajā Riepu garāžas bloga rakstā!
10 iemesli, kāpēc auto akumulators mēdz izlādēties
Automobiļa akumulators mēdz izlādēties dažādu iemeslu dēļ, un pie vainas var būt gan paša akumulatora defekti, gan problēmas ar automašīnas elektroniku vai citām komponentēm.
Zemāk ir uzskaitīti visbiežāk sastopamie cēloņi, kāpēc akumulatori izlādējas. Iepazīsties ar tiem, pirms sāc meklēt, cik ilgi jālādē akumulators!
1. iemesls: vecs vai bojāts akumulators
Akumulatoriem ir ierobežots kalpošanas laiks, parasti 3-5 gadi. Ar laiku tie zaudē kapacitāti, kļūst mazāk efektīvi, un akumulators vairs nespēj turēt uzlādi kā iepriekš. To, cik ilgi akumulators darbosies, ietekmē gan izvēlētais modelis, gan tavi braukšanas paradumi.
2. iemesls: aizmirsi izslēgt elektroierīces
Atstājot automašīnu ar ieslēgtām gaismām, logu tīrītājiem, radio vai mūzikas sistēmu, akumulators var iztukšoties. Pat ja tikai kādu laiku tiek atstāta ieslēgta elektroierīce, tā var strauji samazināt akumulatora enerģiju. Jaunākos auto gan parasti jau ir iestrādāta aizsardzība, kas šīs lietas pati izslēdz un pie zema akumulatora līmeņa atslēdz visu, lai auto varētu piestartēt.
3. iemesls: problēmas ar ģeneratoru
Ģenerators ir atbildīgs par akumulatora uzlādi braucot. Ja ģenerators nedarbojas pareizi vai ir bojāts, tas nepietiekami uzlādēs akumulatoru, izraisot tā izlādēšanos. Šajā gadījumā, pat veicot garākus pārbraucienus, akumulators var pilnībā neuzlādēties.
4. iemesls: pašizlāde
Ar laiku akumulatori paši izlādējas, pat ja tie netiek lietoti. Ja automašīna ilgstoši atrodas dīkstāvē, akumulators pakāpeniski zaudēs uzlādes līmeni, it īpaši aukstā laikā, kad ķīmiskās reakcijas akumulatorā notiek lēnāk.
5. iemesls: slēpts enerģijas patēriņš
Pat tad, kad automašīna ir izslēgta, dažas sistēmas, piemēram, signalizācija, pulkstenis vai dators, patērē nelielu strāvu. Ja šī slodze ir pārāk liela vai ir kāds elektroierīces defekts, tas var iztukšot akumulatoru. Tas var notikt pie ilgstošas auto stāvēšanas / nelietošanas.
6. iemesls: īssavienojumi vai bojāta elektroinstalācija
Elektroinstalācijas defekti, īssavienojumi vai slikti savienojumi var izraisīt pastāvīgu strāvas noplūdi. Šādi defekti var būt grūti atklājami, bet tie lēnām izsūc akumulatora enerģiju, kamēr automašīna stāv neizmantota.
7. iemesls: slikti kontakti vai netīras savienojuma vietas
Oksidēti vai sarūsējuši kontakti starp akumulatora poliem un klemmēm var traucēt uzlādi vai izraisīt izlādēšanos. Ja savienojumi ir netīri vai vaļīgi, ģenerators var nespēt efektīvi uzlādēt akumulatoru.
8. iemesls: ģeneratora siksnas bojājumi vai noslīdēšana
Ģeneratora siksna nodrošina, ka ģenerators griežas un ražo enerģiju. Ja siksna ir nolietojusies, izstiepta vai bojāta, ģenerators nevar efektīvi darboties, kā rezultātā akumulators netiks uzlādēts.
9. iemesls: zema temperatūra
Aukstums ir viens no lielākajiem akumulatoru ienaidniekiem. Ziemas laikā zemās temperatūrās ķīmiskās reakcijas akumulatorā palēninās, samazinot tā efektivitāti. Aukstās ziemas naktīs akumulators var zaudēt lielu daļu savas uzlādes kapacitātes, tāpēc tieši ziemā jautājums par to, cik ilgi jālādē akumulators, autovadītājiem kļūst aktuāls biežāk. Turklāt pie zemas temperatūras dzinēja eļļa kļūst biezāka un iegriezt motoru ir grūtāk, radot lielāku slodzi akumulatoram.
10. iemesls: pārāk īsi braucieni
Ja veic īsus braucienus, ģenerators nespēj pietiekami ilgi darboties, lai pilnībā uzlādētu akumulatoru. Ja tas notiek regulāri, akumulators var izlādēties, jo nepaspēj uzkrāt pietiekami daudz enerģijas.
Cik bieži un cik ilgi jālādē akumulators?
Kādam jābūt akumulatora spriegumam voltos?
Foto: Freepik.com / Drazen Zigic