Background pattern
Pieraksties uz riepu maiņu

Cik ilgi jālādē akumulators? Skaidro speciālists

19.10.2024
Cik ilgi jālādē akumulators? Skaidro speciālists

Foto: Freepik.com / peoplecreations

 

Lādējot auto akumulatoru, vienmēr rodas jautājums, cik ilgs laiks tam ir nepieciešams un kad tas vispār jādara. Ja pēkšņi saskaries ar situāciju, kurā nepieciešams papildus uzlādēt akumulatoru, tas var liecināt par kādu problēmu, un ir svarīgi to saprast laikus. Gan par biežākajiem akumulatora izlādēšanās cēloņiem, gan to, cik ilgi jālādē akumulators, uzzināsi šajā Riepu garāžas bloga rakstā!

 

10 iemesli, kāpēc auto akumulators mēdz izlādēties

Automobiļa akumulators mēdz izlādēties dažādu iemeslu dēļ, un pie vainas var būt gan paša akumulatora defekti, gan problēmas ar automašīnas elektroniku vai citām komponentēm. 

 

Zemāk ir uzskaitīti visbiežāk sastopamie cēloņi, kāpēc akumulatori izlādējas. Iepazīsties ar tiem, pirms sāc meklēt, cik ilgi jālādē akumulators!

 

1. iemesls: vecs vai bojāts akumulators

Akumulatoriem ir ierobežots kalpošanas laiks, parasti 3-5 gadi. Ar laiku tie zaudē kapacitāti, kļūst mazāk efektīvi, un akumulators vairs nespēj turēt uzlādi kā iepriekš. To, cik ilgi akumulators darbosies, ietekmē gan izvēlētais modelis, gan tavi braukšanas paradumi.

 

2. iemesls: aizmirsi izslēgt elektroierīces

Atstājot automašīnu ar ieslēgtām gaismām, logu tīrītājiem, radio vai mūzikas sistēmu, akumulators var iztukšoties. Pat ja tikai kādu laiku tiek atstāta ieslēgta elektroierīce, tā var strauji samazināt akumulatora enerģiju. Jaunākos auto gan parasti jau ir iestrādāta aizsardzība, kas šīs lietas pati izslēdz un pie zema akumulatora līmeņa atslēdz visu, lai auto varētu piestartēt. 

 

3. iemesls: problēmas ar ģeneratoru

Ģenerators ir atbildīgs par akumulatora uzlādi braucot. Ja ģenerators nedarbojas pareizi vai ir bojāts, tas nepietiekami uzlādēs akumulatoru, izraisot tā izlādēšanos. Šajā gadījumā, pat veicot garākus pārbraucienus, akumulators var pilnībā neuzlādēties.

 

4. iemesls: pašizlāde

Ar laiku akumulatori paši izlādējas, pat ja tie netiek lietoti. Ja automašīna ilgstoši atrodas dīkstāvē, akumulators pakāpeniski zaudēs uzlādes līmeni, it īpaši aukstā laikā, kad ķīmiskās reakcijas akumulatorā notiek lēnāk. 

 

5. iemesls: slēpts enerģijas patēriņš

Pat tad, kad automašīna ir izslēgta, dažas sistēmas, piemēram, signalizācija, pulkstenis vai dators, patērē nelielu strāvu. Ja šī slodze ir pārāk liela vai ir kāds elektroierīces defekts, tas var iztukšot akumulatoru. Tas var notikt pie ilgstošas auto stāvēšanas / nelietošanas.

 

6. iemesls: īssavienojumi vai bojāta elektroinstalācija

Elektroinstalācijas defekti, īssavienojumi vai slikti savienojumi var izraisīt pastāvīgu strāvas noplūdi. Šādi defekti var būt grūti atklājami, bet tie lēnām izsūc akumulatora enerģiju, kamēr automašīna stāv neizmantota.

 

7. iemesls: slikti kontakti vai netīras savienojuma vietas

Oksidēti vai sarūsējuši kontakti starp akumulatora poliem un klemmēm var traucēt uzlādi vai izraisīt izlādēšanos. Ja savienojumi ir netīri vai vaļīgi, ģenerators var nespēt efektīvi uzlādēt akumulatoru.

 

8. iemesls: ģeneratora siksnas bojājumi vai noslīdēšana

Ģeneratora siksna nodrošina, ka ģenerators griežas un ražo enerģiju. Ja siksna ir nolietojusies, izstiepta vai bojāta, ģenerators nevar efektīvi darboties, kā rezultātā akumulators netiks uzlādēts.

 

9. iemesls: zema temperatūra

Aukstums ir viens no lielākajiem akumulatoru ienaidniekiem. Ziemas laikā zemās temperatūrās ķīmiskās reakcijas akumulatorā palēninās, samazinot tā efektivitāti. Aukstās ziemas naktīs akumulators var zaudēt lielu daļu savas uzlādes kapacitātes, tāpēc tieši ziemā jautājums par to, cik ilgi jālādē akumulators, autovadītājiem kļūst aktuāls biežāk. Turklāt pie zemas temperatūras dzinēja eļļa kļūst biezāka un iegriezt motoru ir grūtāk, radot lielāku slodzi akumulatoram.

 

10. iemesls: pārāk īsi braucieni

Ja veic īsus braucienus, ģenerators nespēj pietiekami ilgi darboties, lai pilnībā uzlādētu akumulatoru. Ja tas notiek regulāri, akumulators var izlādēties, jo nepaspēj uzkrāt pietiekami daudz enerģijas.

 

 

Cik bieži un cik ilgi jālādē akumulators?

Kvalitatīvu automašīnas akumulatoru papildus uzlādēt nav nepieciešams. Ja akumulatoru vienreiz ir nepieciešams papildu lādēt, tā vēl var būt sagadīšanās, bet, ja tas jādara atkārtoti, tad noteikti ir problēma, kas jārisina. 
 
To, cik ilgi jālādē akumulators, ietekmē vairāki faktori, piemēram, akumulatora kapacitāte, izlādēšanās līmenis un izmantotais lādētājs. Ja izmanto lēno lādētāju, pilnīga uzlāde var aizņemt līdz pat 12-24 stundām. Ātrākas uzlādes ierīces var būtiski samazināt šo laiku, bet tās var arī saīsināt akumulatora mūžu. Lēnāka uzlāde parasti ir labāks risinājums ilgtermiņā. Lādētājiem mēdz būt uzlādes līmeņa indikators, kas pasaka priekšā, kad akumulators ir uzlādēts. Veicot uzlādi, uzmanība jāpievērš akumulatora tipam (tas nereti ir jāizvēlas lādētāja iestatījumos) – vai tas ir parastais AKB akumulators vai AGM tipa  dziļizlādes akumulators, ko izmanto jaunākos spēkratos ar Start/Stop sistēmu.

 

Kādam jābūt akumulatora spriegumam voltos?

Cik ilgi jālādē akumulators? Skaidro speciālists

Foto: Freepik.com / Drazen Zigic

 

Svarīgs parametrs, ko vari pārbaudīt pats, ir akumulatora sprieguma līmenis. Normālā situācijā, kad dzinējs ir izslēgts, akumulatora spriegumam vajadzētu būt aptuveni 12,5-12,6 voltu robežās vai nedaudz vairāk. Ja rādījums ir zem 12 voltiem, akumulatoram nepieciešama uzlāde, bet akumulatoru ar 12-12,5 voltu spriegumu vajadzētu uzlādēt pirms ziemas sezonas.
 
Savukārt, kad dzinējs darbojas un ģenerators strādā, spriegumam jābūt diapazonā no 13,7 līdz 14,7 voltiem. Ja spriegums ir zem šīm vērtībām, tas var norādīt uz problēmām ar lādēšanas sistēmu.
 
Tagad esi lietas kursā, cik ilgi jālādē akumulators un kāpēc tas var izlādēties. Savukārt, ja tavam auto vajadzīgas jaunas riepas, diski, disku flanči, centrējošie gredzeni, drošības skrūves un uzgriežņi vai riepu spiediena sensori, meklē tos plašajā Riepu garāžas piedāvājumā!
 

 

 

 

 

Juglas filiāle jaunā adresē
Juglas filiāle jaunā adresē
Lasīt vairāk
Skaidrojums par ziemas un vissezonas riepām
Skaidrojums par ziemas un vissezonas riepām
Lasīt vairāk
Ieguvumi
Bezmaksas piegāde!
Nodrošinām bezmaksas piegādi pa visu Latviju, ja pērkat jaunas riepas mūsu mājas lapā
Online pieraksts
Pieraksties uz montāžu sev vēlamajā laikā caur mājas lapu
Bezmaksas utilizācija!
Pērkot riepas pie mums, nolietotās riepas atstāj bez maksas